OKTATÁS, KÉPZÉS

Munkavédelmi Oktatás

Munkavállalók oktatása

A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy

  • a munkavállaló munkába állásakor,
  • munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor,
  • új munkaeszköz üzembe helyezésekor, új technológia bevezetésekor elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat.
Ezen ismeretek megszerzéséig a munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható. (Mvt. 55. §)

Munkavédelmi képviselők képzése

Mvt. 75. § (1) A munkáltatónak biztosítania kell a feltételeket annak érdekében, hogy a munkavédelmi képviselő a jogait gyakorolhassa, így különösen
c) egy választási ciklusban, a képviselő megválasztását követő egy éven belül legalább 16 órás képzésben, ezt követően évente legalább 8 órás továbbképzésben való részvétel lehetőségét.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak költségei a munkáltatót terhelik, illetve a c) pont szerinti képzés csak rendes munkaidőben történhet, szükség szerint külső helyszínen is megtart-ható.

Tűzvédelmi Oktatás

Munkavállalók oktatása

A munkáltató köteles gondoskodni a munkavállalói, illetőleg a munkavégzésben részt vevő csa-ládtagjai tűzvédelmi oktatásáról és rendszeres továbbképzéséről, valamint arról, hogy azok a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt elsajátítsák, a tűz esetén végzendő feladataikat megismerjék (Tűzv. törvény 21. § /3/. bekezdés)

Tűzvédelmi szakvizsga

Egyes foglalkoztatási ágakban és munkakörökben (pl. hegesztő, benzinkút-kezelő stb.) csak tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező személy foglalkoztatható. (Tűzv. törvény 21. § /2/. bekez-dés)

Az 53/2005 (XI. 10) BM rendelet. 1. § (1) 1. mellékletében meghatározott foglalkozási ágak, illetve munkakörök szerinti tevékenységet - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak érvényes tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező személy végezhet.
(2) Szakvizsgával kell rendelkeznie annak a vezetőnek (munkáltatónak) is, aki a rendelet 1. mellékletének 1-4. pontjaiban meghatározott tevékenységet végzők munkáját közvetlenül irányítja.

I. melléklet: A tűzvédelmi szakvizsgához kötött foglalkozási ágak és munkakörök

1. Hegesztők és az építőipari tevékenység során nyílt lánggal járó munkát végzők.
2. Az „A” és „B” tűzveszélyességi osztályba sorolt, 300 kg tömegmennyiséget meg-haladó anyagoknak ipari és szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználást és tárolását végzők.
3. Propán-bután gáz lefejtését, töltését, kiszolgálását végzők.
4. Üzemanyagtöltő-állomások üzemviteli dolgozói.


A munkáltató azt a munkavállalót, illetőleg a munkavégzésben részt vevő családtagot, aki a tevékenységhez szükséges tűzvédelmi ismeretekkel, ill. az előírt tűzvédelmi szakvizsgával nem rendelkezik, az adott tevékenységgel nem foglalkoztathatja (Tűzv. törvény 21. § /4/. bekezdés)

Ezeket az oktatási, képzési feladatokat is átvállaljuk a gazdálkodó szervezetektől, szívesen megtartjuk a munkába állást megelőző, az ismétlő és a rendkívüli oktatásokat a cég által megjelölt helyen és időpontban.

A tűzvédelmi szakvizsgáztatás gondját is levesszük a vállukról: a dolgozók felkészítését, vizs-gáztatását megszervezzük, lebonyolítjuk.

A fenti tevékenységeket eseti és folyamatos megbízás (megbízási szerződés) alapján is végezzük a megrendelő igényei szerint.

Munkánk megfelelőségéért, minőségéért szavatosságot vállalunk.

Az oktatás megtörténtéről nyilvántartást kell vezetni, ami tartalmazza a dolgozó személy-azonosító adatait, az oktatás időpontját, tárgyát és a dolgozó illetve az oktatást végző aláírását.